ІДЕАЛ ЧИСТОТИ І ПІДНЕСЕННЯ

21 вересня — Різдво Пресвятої Богородиці

Свято Різдва Пресвятої Богородиці встановлене Церквою у IV столітті. Це перше двунадесяте свято нового церковного року, що за стародавньою традицією починався 1 вересня за старим стилем. Хоча про точну дату народження Діви Марії достеменно не відомо, істориками прийнято вважати Днем народження Богородиці саме 21 вересня. Чому точна дата спірна? Справа в тому, що в давньоєврейській традиції святкувати дні народження було не прийнято і на цьому увагу не акцентували. Тому точні дати появи на світ багатьох біблійних героїв нам не відомі. А традиція відзначати Дні народження увійшла до Церкви лише через не одне століття під впливом римської культури. 

11817В книгах Нового Завіту про різдво Діви Марії (Марія з староєврейської означає – «піднесена») також нічого не сказано. Інформація про подію, від якої бере початок свято, збереглася лише у стародавньому церковному переказі.

Апокрифічне Протоєвангеліє II століття — «Євангеліє від Якова» оповідає, що Діва Марія народилася в Назареті, що знаходився в Галілеї, від праведних батьків Йоакима та Анни.

Йоаким походив з коліна Іуди, з роду Давида. П’ятдесят років прожили вони в шлюбі, але дітей не мали. Подружжя гаряче молило Господа, щоб послав їм дитину, обіцяючи присвятити її Всевишньому. Як оповідає текст, одного разу, коли Йоаким прийшов до храму, один з книжників дорікнув йму: «Не годиться тобі приносити дар твій, бо немає у тебе нащадків в Ізраїлі…». Це були образливі слова, бо в ті часи безпліддя вважалося знаком гніву Божого, що межує з прокляттям. Пригнічений докором служителя храму, глибоко переживаючи, Йоаким віддалився в гори, і там ревно молився. Так само і Анна, почувши, що сталося в храмі, гірко плакала.

І тоді з’явився їй ангел Господній зі словами: «Анна, Бог почув молитву твою: ти зачнеш і породиш, і буде прославлений на весь світ рід твій». Таке ж видіння було і Иоакиму. А через дев’ять місяців у престарілих батьків народилася донька. Її назвали Марією…

За переказом, заснованому на словах священномучеників Діонісія Ареопагіта і Ігнатія Богоносця, святитель Амвросій Медіоланський у своїй праці «Про незайманих» так писав про Матір Божу: «Вона була Дівою не тілом тільки, але й душею, сумирна серцем, обачна в словах, розсудлива, небагатослівна, шанувальниця читання, працьовита, цнотлива в мові. Правилом Її було — нікого не ображати, всім бажати добра, шанувати старших, не заздрити рівним, уникати хвастощів, бути поміркованою, любити чесноти …

У Неї не було нічого суворого в очах, нічого необачного в словах, нічого непристойного в діях: рухи тіла скромні, хода тиха, голос рівний; так що тілесний вигляд Її був відображенням душі, уособленням чистоти …»

За переказом, збереженим церковним істориком Никифором Каллістом (ХIV ст.), Матір Божа «була росту середнього або, як інші кажуть, трохи більш середнього; волосся златовидне; очі швидкі, з зіницями як би кольору маслини; брови дугоподібні і помірно-чорні, ніс довгастий, уста квітучі, сповнені солодких промов; обличчя не кругле і не гостре, але трохи довгасте; кисті рук і пальці довгі… Вона в бесіді з іншими зберігала благопристойність, не насміхалася, не обурювалася, не гнівалася; була абсолютно простою… відрізнялася повним смиренням».

Після смерті і чудесного воскресіння сина свого Ісуса служіння Діви Марії продовжилося. Богородиця стала частиною Церкви Христової. Подібно апостолам, вона насаджувала й утверджувала Християнську Церкву своєю присутністю, словом і молитвами. Авторитет Пресвятої Діви Марії серед апостолів був величезним.

Безпосередньо матір’ю Ісуса опікувався апостол Іоанн. У ті часи соціальних пенсій за віком не існувало. Тому п’ята заповідь Божа, що повеліває шанувати батьків своїх, передбачала, насамперед, матеріальну їх підтримку. Поховати своїх дітей тоді означало — позбутися перспектив забезпеченої старості. З Писання відомо, що Ісус Христос, будучи розіп’ятим на хресті, в останні хвилини земного життя дав повеління улюбленому учневі Іоанну піклуватися про свою матір. Тому після Вознесіння Господа Матір Божа залишалася під опікою апостола Іоанна Богослова, а в його відсутність жила в будинку його батьків поблизу гори Оливної. Для апостолів і всіх віруючих вона була втіхою і повчанням. Розмовляючи з ними, Матір Божа повідала про чудесні події Благовіщення, непорочного зачаття і нетлінного від неї народження Христа, Його дитинства і всього земного життя. Потім все це було викладено в Євангелії.

В 43 році, під час гоніння царя Ірода на молоду Церкву Христову, Пресвята Діва Марія разом з апостолом Іоанном Богословом віддалилася в Ефес, де йому випав жереб проповідувати Євангеліє. Вона жила також на Кіпрі у святого Лазаря Чотириденного, який був там єпископом, і на Святій Горі Афонській.

Сьогодні Різдво Богородиці Православна Церква відзначає особливо урочисто. Під час пишних богослужінь на честь свята в церквах звучить безліч піснеспівів. Напередодні Різдва Богородиці в храмах служиться всеношна з читанням паремій і літією. Паремія — грецькою мовою означає «читання, притча», — читання уривків Святого Письма, що символізують святкову подію. Літія — грецькою мовою «спільна молитва» — звершується в західній частині храму, біля вхідних західних дверей.

На всеношній Різдва Богородиці читається три паремії — три біблійних тексти, як символи і прообрази Діви Марії. Першою читається паремія, в якій Богородиця порівнюється зі сходами в Небо. У цьому значенні прообраз Богородиці — міст, що з’єднує людство з Богом. Тому свято її Різдва ще називається християнами святом «початку нашого спасіння».

Сходи в Небо — це також і символ церкви Божої. Саме Церква є тими сходами самозречення, по яких християни вдосконалюючись піднімаються в Царство Боже. Тому Богородиця незримо завжди присутня в Церкві Христовій. Адже Церква в духовному сенсі і є тією Богородицею, яка народжує смиренну віру — чисту і піднесену, що діє любов’ю.

Підготував Олександр КОЗЛОВСЬКИЙ (УКРІНФОРМ)

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Запись опубликована в рубрике Наш календар. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий