Розумно споживайте електроенергію – заощаджуйте і допомагайте країні тримати енергетичний фронт, не витрачати марно енергію і гроші, кожен українець може зробити прості, але дієві кроки з енергоефективності у своєму побуті. Розумне енергоспоживання кожного дасть додаткову стабільність енергосистемі.
Що саме і як зробити розповідає Держенергоефективності у рамках інформаційної кампанії, яка акумулює найкращі практичні поради з енергоефективності.
Тож сьогодні необхідно продовжувати підтримувати енергетичний фронт навіть вдома, власною енергоефективною поведінкою. Важливо й надалі зменшувати навантаження на енергетичну систему в пікові години.
Використовуємо електроенергію свідомо:
- Щоразу вимикаємо техніку, якою вже не користуємося.
Вимикайте електротехніку і прилади, якщо немає потреби в їх застосуванні. І звісно, виходячи з кімнати, не залишайте увімкненими лампи. Вдень насолоджуйтеся якомога більше сонячним світлом. Це просто і не потребує зусиль взагалі.
- Критично оцінюємо необхідність інтенсивного використання електроенергії у «пікові» години.
Перенесіть побутові справи (прання, прасування, прибирання) з «пікових» годин (17.00 до 23.00) на інший час (вдень, у вихідні, вночі (користуйтеся таймерами побутової техніки)).
Ознайомтеся із переліком побутової техніки, що споживає найбільше електроенергії. Насамперед йдеться про такі прилади: тепла підлога, сушильна машина, пральна машина, електрична духова шафа, кондиціонер, пилосос тощо.
- Модернізуємо освітлення у своїй оселі.
Позбудьтеся старих ламп розжарювання і переходьте на сучасні світлодіодні. Вони споживають у 10 разів менше електроенергії і мають у 5-8 разів довший термін експлуатації, ніж лампи розжарювання.
Замінивши лише 5 лампочок, заощаджуватиме до 100 грн у місяць на рахунках за електроенергії. У масштабах багатоповерхівки, якщо це зроблять 100 родин – разом збережете суттєву суму коштів – до 10 тис. гривень.
- Використовуємо енергоефективну побутову техніку.
Клас «А+++» – найбільш енергоощадний. Побутова техніка класу «А» або «А+» на 30-50 % зменшить споживання електроенергії навіть порівняно з приладами класу «В».
- Для нагрівання (кип’ятіння) води за наявності користуємося газовою плитою.
Наливайте до електрочайнику лише стільки води, скільки потрібно для напою (їжі). Своєчасно видаляйте накип.
- Використовуємо пральні і посудомийні машини в режимі повного завантаження.
При пранні за можливості встановлюйте нижчу температуру – наприклад, 30 градусів. Це допоможе заощадити електроенергію, оскільки вашій пральній машині не потрібно буде нагрівати воду до високої температури.
Віддавайте перевагу природньому сушінню.
- Залишаємо мінімум приладів у режимі «stand-by».
Прилади у режимі “сон” споживають електроенергію. Загальне енергоспоживання побутових електроприладів у такому випадку може досягати в середньому 200 кВт*год у рік. Візьміть за правило вимикати техніку, від’єднуючи від електроживлення, ще й заощадите близько 300 грн у рік.
Користуємося розумними подовжувачами. Ви зможете налаштувати його на відключення приладів від електроживлення, коли вони не використовуються.
- Для розвантаження енергосистеми використовуйте функцію “відкладений старт” для користування технікою, яка споживає найбільше електроенергії (пральна та посудомийна машина, мультиварка, електродуховка тощо), у нічний період.
- Не залишаємо прилади, що працюють від акумулятора (наприклад, мобільні телефони), увімкненими довше, ніж потрібно для повної зарядки акумулятора.
Це не тільки заощадить енергію, але й подовжить термін роботи акумулятора.
- Вимикаємо стабілізатори напруги, якими не користуєтесь.
- Встановлюємо сенсори руху для освітлення приміщень.
- Застосовуємо параметр Eco (Ecomode) Energy Saving під час використання пральної, посудомийної машини, бойлера. Це дозволить раціонально спожити не лише енергію, а й воду.
- Регулярно обслуговуємо електротехніку (бойлери, пральні машини, пилососи тощо).
Наприклад для ефективної роботи пилососа має велике значення своєчасна заміна або очищення пилозбірника, при роботі з наповненим контейнером витрати енергії збільшуються на 40%.
- Правильно експлуатуйте холодильник:
- не встановлюйте холодильник біля газової плити або опалювальних приладів;
- не встановлюйте холодильник там, де є пряме сонячне проміння;
- не ставте в холодильник гарячу їжу;
- регулярно розморожуйте свій холодильник;
- розморожуйте продукти, поклавши їх в загальну камеру холодильника;
- дотримуйтесь оптимального температурного режиму в приміщенні – 18-20 градусів (у приміщенні, де температура досягає 30 градусів тепла, холодильник споживає удвічі більше електроенергії).
Верховна Рада відновила земельні торги з оренди земель с/г призначення, державну реєстрацію права оренди та удосконалила законодавство щодо охорони земель
19 жовтня 2022 року Верховна Рада України ухвалила у другому читанні та в цілому законопроект щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок с/г призначення та удосконалила законодавство щодо охорони земель (реєстр. № 7636). За документ у другому читанні проголосували 246 народних депутатів.
Нижче розповідаємо про ключові зміни, які містять норми цього документа.
Так, він відновлює земельні торги з набуття права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Це сприятиме наповненню місцевих бюджетів, оскільки орендна плата, визначена за результатами проведення земельних торгів, є значно вищою.
Відновлено реєстрацію прав оренди земельних ділянок у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, адже наразі функціонують усі державні реєстри – як Державний земельний кадастр, так і Державний реєстр речових прав. Водночас реєстрація права оренди земельних ділянок с/г призначення районними військовими адміністраціями у Книгах реєстрації буде відбуватись в умовах воєнного стану лише тоді, коли функціонування Державного земельного кадастру на території України призупинене.
Також надається можливість оформлення права власності на земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, які перебувають у приватній власності громадян.
Крім того, врегульовується питання щодо внесення до Державного земельного кадастру відомостей про якісні характеристики угідь, заходи стосовно охорони земель і ґрунтів, обмеження у використанні земель на підставі документації з землеустрою в галузі охорони земель.
МОЗ: Які обстеження можна безоплатно пройти у сімейного лікаря
Уклавши декларацію з лікарем первинної медичної допомоги (ПМД), пацієнт має право отримати безоплатно низку лабораторних діагностичних досліджень та швидких тестів (внутрішньо переміщеним особам для отримання первинної меддопомоги декларація не потрібна).
Безпосередньо у кабінеті лікар може оглянути пацієнта, провести скринінг на певні захворювання, зробити швидкі тести на інфекційні захворювання.
Безоплатно можна пройти:
- інструментальну діагностику: електрокардіографію, пікфлуометрію (пікову швидкість видиху для оцінки дихальної системи), отоофтальмоскопію, вимірювання гостроти зору;
- скринінг на наявність розладів психіки та поведінки;
- виявлення індивідуального ризику інфекційних та неінфекційних захворювань: туберкульозу, ВІЛ, вірусних гепатитів, серцево-судинних, хронічних респіраторних, онкологічних, діабету тощо;
- раннє виявлення ВІЛ, туберкульозу, гепатитів, інфекцій, які передаються статевим шляхом.
Також до пакета первинної медичної допомоги входять наступні аналізи:
- загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
- загальний аналіз сечі;
- загальний холестерин;
- глюкоза крові.
Для проведення лабораторних досліджень лікар виписує направлення на аналіз та скеровує пацієнта до лабораторії. Пробірку для аналізу крові, рукавички, шприц, спиртову серветку/вату/спирт тощо пацієнт НЕ МАЄ оплачувати додатково. Усі витратні матеріали входять до вартості послуг ПМД, які оплачує за договором Національна служба здоров’я України.
За необхідності, лікар ПМД може направити пацієнта на інші аналізи, потрібні йому за станом здоров’я, або залучити до лікування фахівця іншої спеціалізації.